Zdalne sterowanie przez internet

  • Home
  • Zdalne sterowanie przez internet

Realizacja polegała na stworzeniu sytemu sterowania dwoma wentylatorami o wydajności 23800 m3/h każdy. Nie było by nic w tym dziwnego gdyby nie fakt, iż układ umożliwiać miał zdalne sterowanie nimi przez internet. W dodatku ich wydajność miała się zmieniać w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu.

W związku z tym zaprogramowano przemiennik częstotliwości wraz z sterownikiem, w taki sposób, by umożliwić 3-stopniową regulacje prędkości obrotowej. Wszystko odbywało się automatycznie, zgodnie z ręcznymi nastawami temperatur przez użytkownika. Kolejna ważna kwestia dotyczyła ustawienia falownika w taki sposób by, po zaniku zasilania nie przechodził on w tryb awarii. Miało to istotny wpływ na chłodzenie kart graficznych. Podwyższenie ich temperatury na okres powyżej 5 min powodowało ich wyłączenie, a co za tym idzie przerwę w wykonywaniu skomplikowanych obliczeń.

Podczas tej realizacji użyłem przemiennika częstotliwości firmy INVT o mocy 5,5 kW, który doskonale współpracował z dwoma wentylatorami ściennymi. Najważniejszym elementem szafy zasilająco-sterującej był sterownik firmy Sterbox. Programujemy go z poziomu przeglądarki internetowej. Dzięki wbudowanemu Web Serwerowi mamy możliwość wgrania również własnych stron .

Serwerownia chłodzenie zamiast klimatyzacji zdalne sterowanie przez internet

Oczywiście, aby uzyskać zdalne sterowanie przez internet musimy się do niego podłączyć i odpowiednie skonfigurować łącze. Wszystko zabezpieczone jest loginem oraz hasłem użytkownika. Natomiast samo logowanie polega na wpisaniu adresu IP naszego sterownika do przeglądarki. W panelu sterowania mamy możliwość podglądu aktualnej temperatury w pomieszczeniu jak i aktualnie załączonego trybu pracy. Nie zabrakło także informacji o zbiorczej awarii przemiennika.

Pomieszczenie, w którym znajdowała się cała automatyka jak i chłodzone karty graficzne wyposażone było w sekcje filtracyjne, poprzez które zaciągane było świeże powietrze. Cały układ w zupełności spełnił swoje zadanie i okazał się doskonałą alternatywą dla klimatyzacji.

Pod tym linkiem można zobaczyć testy zrealizowanego układu automatyki.